Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Sieć niepewności

20.10.2012

Autorzy:
Prof. dr hab. Marcin Matczak

– Mówi się, że prawnikom dobrze się żyje z ustawy refundacyjnej, a głównie z zakazu reklamy aptek. – Dobre pytanie byłoby takie: o czym to świadczy?

– No, właśnie! O czym?

– O niejasnych, nieprecyzyjnych, niespójnych ze sobą przepisach, nawet w obrębie dwóch ustaw podporządkowanych tej samej sprawie i jednocześnie wprowadzonych w życie: ustawy refundacyjnej i znowelizowanego prawa farmaceutycznego. Te przepisy są także niespójne z innymi aktami prawnymi, np. z ustawą o cenach, która ma zastosowanie także do aptek, jako do przedsiębiorstw rynkowych. Z punktu widzenia jakości prawa to porażka

. – Kancelaria prawnicza, którą pan reprezentuje, wkrótce po wejściu w życie ustawy refundacyjnej uruchomiła portal internetowy dla aptekarzy, który miał być gorącą linią poradniczą.

 – I jest nasz portal dla aptek: apteki.dzp.pl

 – O co pytają aptekarze?

 – Zdecydowanie przeważają pytania dotyczące zakazu reklamy (75 proc.). Na pierwszym miejscu są gazetki promocyjne i plakaty. Z mocy prawa można za obecność takich materiałów w aptece nałożyć wysoką karę pieniężną. Można i nakłada się. Abonent portalu zwrócił się do nas o poprowadzenie takiej sprawy w trybie odwoławczym w II instancji, czyli w GIF.

Źródło: Gazeta Farmaceutyczna, 10/2012
Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

Bądź na bieżąco z DZP