Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Nowe zasady wsparcia dla stref ekonomicznych

13.12.2017

Autorzy:
Marcin Krakowiak

W najbliższym czasie czekają nas w Polsce zmiany w zakresie wspierania inwestycji.

Nowe regulacje będą zawarte w znowelizowanej ustawie o Specjalnych Strefach Ekonomicznych, której uchwalenia należy się spodziewać na początku przyszłego roku. Dotyczą one systemu udzielania pomocy firmom. Cały obszar Polski będzie jedną wielką strefą ekonomiczną, w przeciwieństwie do obecnej sytuacji, gdy mamy wydzielonych kilkanaście niewielkich stref o łącznej powierzchni około 21 tysięcy hektarów- wyjaśnia Marcin Krakowiak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Nowe kryteria wsparcia

Wprowadzone zostaną jakościowe kryteria wyboru inwestorów, których państwo zdecyduje się wspierać. Będą to warunki typu: zatrudnianie wysoko wykwalifikowanych i wysokopłatnych pracowników, produkcja na eksport, inwestowanie w innowacyjność. Zmiany spowodują przeznaczanie dużych kwot na badania i rozwój, a także lokalizowanie inwestycji w małych miejscowościach, w których spowoduje to ożywienie gospodarcze.

Przy czym pomoc będzie adresowana przede wszystkim do średniej wielkości przedsiębiorstw.

W tych nowych regulacjach Ministerstwo Rozwoju odchodzi od wyznaczania szczegółowych terminów trwania Specjalnych Stref Ekonomicznych dla poszczególnych przedsiębiorców. Inwestorzy będą mieli przyznane okresy wsparcia dziesięcio i piętnastoletnie. Tym samym dotychczasowa formuła stref ekonomicznych ulega zmianie, a wprowadzone modyfikacje mają pobudzić inwestycje w całym kraju.

Kto skorzysta ze wsparcia?

Zainteresowane ułatwieniami przy inwestowaniu w Polsce są zarówno firmy krajowe jak i zagraniczne. Spośród tych ostatnich przykładem jest Toyota, która  zdecydowała się przeznaczyć kilkaset milionów euro na budowę nowej linii nowoczesnych przekładni do napędów hybrydowych i silników benzynowych w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przy planach dotyczących realizacji tej inwestycji kancelaria DZP współpracowała z Ministerstwem Rozwoju. To dowód na to ,że Polska jest w stanie przedstawić bardzo atrakcyjną  ofertę dla inwestorów, przy bardzo konkurencyjnym rynku, ponieważ takie kraje jak: Słowacja, Czechy, Węgry czy Litwa też bardzo aktywnie zabiegają o pozyskiwanie tego rodzaju inwestorów.

- Nowa ustawa będzie krokiem w dobrym kierunku - podkreśla Marcin Krakowiak, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka. Powinna ona pobudzić inwestycje i wydawanie nowych decyzji o udzieleniu wsparcia, głównie w postaci zwolnienia od podatku dochodowego.

Nagranie rozmowy jest dostępne na stronie: https://www.polskieradio.pl/42/273/Artykul/1956305,Nowe-zasady-wsparcia-dla-stref-ekonomicznych 

Źródło: www.polskieradio.pl, 13 grudnia 2017

Bądź na bieżąco z DZP