Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Zalasiński: zniesienie trzydziestokrotności wynagrodzenia jest sprzeczne z zasadami prawidłowej legislacji

09.11.2018

Autorzy:
Dr Tomasz Zalasiński
Zniesienie trzydziestokrotności wynagrodzenia jako górnej granicy odprowadzania do ZUS składek na ubezpieczenie jest sprzeczne z zasadami prawidłowej legislacji – pisze ekspert.

Od 1 stycznia 2019 r. składka na ubezpieczenie emerytalne i rentowe ma być odprowadzana od całości rocznego wynagrodzenia, a nie – jak dotychczas – do kwoty trzydziestokrotności przeciętnego wynagrodzenia na dany rok kalendarzowy. Mają się także zmienić zasady ustalania podstawy wymiaru emerytury, poprzez zróżnicowanie sposobu rozliczania składek za okres do 2004 r., między 2004 r. a 2019 r. i po 2019 r. Emeryci i renciści mają być pozbawieni możliwości złożenia wniosku o ponowne przeliczenie emerytury lub renty z FUS. Nowelizacja ta ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r., jednak art. 1 pkt 2 lit. c ma wejść w życie z mocą wsteczną, od 1 października 2018 r.

Pełna treśc artykułu dostępna jest na stronie: https://www.rp.pl/ZUS/311099971-Zalasinski-zniesienie-trzydziestokrotnosci-wynagrodzenia--jest-sprzeczne-z-zasadami-prawidlowej-legislacji.html&preview=

Bądź na bieżąco z DZP