Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Ochrona patentowa wynalazków w obszarze sztucznej inteligencji

25.02.2019

Autorzy:
Dr Aleksandra Auleytner
Luiza Bakiewicz

Rozwiązania związane ze sztuczną inteligencją mogą stanowić przedmiot ochrony patentowej, a ochrona ta jest coraz bardziej atrakcyjna dla podmiotów prowadzących działalność innowacyjną w tym obszarze. Patent jest bowiem prawem wyłącznym, które przyznaje uprawnionemu monopol na korzystanie z danego rozwiązania nawet przez 20 lat od daty jego zgłoszenia w odpowiednim urzędzie patentowym.

Aby uzyskać ochronę patentową, wynalazki muszą być nowe, mieć poziom wynalazczy oraz nadawać się do przemysłowego stosowania. Dotyczy to również wynalazków związanych ze sztuczną inteligencją.

Patentowanie wynalazków z obszaru AI

W przypadku takich rozwiązań najbardziej atrakcyjne wydaje się zastrzeganie sposobów działania lub realizacji procesów. Pewnym utrudnieniem jest przy tym niedopuszczalność objęcia patentowyochroną patentową odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych, planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz programów komputerowych jako takich. Ochrona patentowa jest przy tym terytorialna i może być uzyskiwana w ramach systemów krajowych (uzyskanie patentu w lokalnym urzędzie patentowym, ograniczonej do terytorium danego państwa), regionalnych (np. patent europejski udzielany przez Europejski Urząd Patentowy, umożliwiający uzyskanie ochrony w 40 państwach) oraz międzynarodowym opartym na Układzie o współpracy patentowej (PCT), który ułatwia uzyskanie ochrony patentowej w 152 państwach.

 

Całość artykułu dostępna jest w załączonym PDF.

Bądź na bieżąco z DZP