28.04.2025
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
Prof. Adam Opalski z Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć współautorem artykułu prezentującego główne założenia regulacji prostej spółki akcyjnej w prestiżowym czasopiśmie „European Company and Financial Law Review”.
Wprowadzenie w 2021 r. prostej spółki akcyjnej (PSA) przyniosło nowe możliwości dla rozwoju firm, zarówno innowacyjnych przedsięwzięć sektora nowych technologii, w tym start-upów, jak i podmiotów o ugruntowanej pozycji na rynku. Główną zaletą PSA jest jej elastyczna struktura majątkowa i organizacyjna, pozwalająca dostosować spółkę do indywidualnych potrzeb akcjonariuszy i wybranego modelu finansowania.
Prof. Adam Opalski, Of Counsel w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć DZP oraz kierownik Katedry Międzynarodowego Prawa Prywatnego i Handlowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, jest współautorem artykułu „The Simple Joint Stock Company: Emergence of a New Close Company in Poland”, który ukazał się na łamach prestiżowego czasopisma „European Company and Financial Law Review”. W artykule zaprezentowano PSA jako nowoczesny typ spółki kapitałowej.
Ekspert DZP, wspólnie z prof. Krzysztofem Oplustilem, prof. Tomaszem Sójką oraz dr Anne-Marie Weber, omawia główne cechy PSA, wyróżniające ją w skali międzynarodowej: możliwość zapłaty za akcje pracą i usługami, wypłaty dywidendy kosztem funduszu wkładowego, elastycznego kształtowania uprawnień akcjonariuszy oraz wyboru między modelem zarządu i rady dyrektorów.
Autorzy wskazują, że PSA zawiera innowacyjne rozwiązania łączące tradycje prawne kontynentalnej Europy i prawa amerykańskiego. PSA może dostarczyć wzorca dla dalszych reform – zarówno w Polsce, w odniesieniu do pozostałych typów spółek handlowych, jak i w innych krajach Europy.
Więcej informacji na stronie Wydawnictwa.