Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Prosta Spółka Akcyjna - Michał Przychoda w grupie ekspertów

13.09.2016

Autorzy:
Dr Michał Przychoda

Z przyjemnością informujemy, że 12 września Michał Przychoda otrzymał z rąk Wicepremiera i Ministra Rozwoju - Mateusza Morawieckiego, nominację na członka Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną.

Michal Przychoda 1Celem prac Zespołu jest przygotowanie projektu nowelizacji Kodeksu spółek handlowych przez wprowadzenie do polskiego porządku prawnego nowego typu spółki - prostej spółki akcyjnej (PSA). Ma ona stanowić istotny krok naprzód w polskim prawie spółek, także przez wdrożenie nowoczesnych rozwiązań funkcjonujących w innych państwach. Przez daleko idące odformalizowanie, elastyczność wewnętrzną (w tym co do kształtu organów) oraz swobodę w obrocie akcjami, PSA będzie stanowiła wygodne narzędzie nie tylko dla małego oraz średniego biznesu (np. start up’ów), ale także dla funduszy inwestycyjnych i dużych korporacji, szukających dogodnej formy prawnej dla spółek celowych, konsorcjów, przedsięwzięć typu joint-venture oraz do budowania struktur holdingowych.

W skład zespołu weszli przedstawiciele świata nauki oraz doświadczeni praktycy z zakresu prawa spółek. Michał Przychoda pracował nad wieloma projektami korporacyjnymi w sektorze infrastruktury, w tym nad przedsięwzięciami prototypowymi, takimi jak:

  • utworzenie pierwszej spółki pomiędzy inwestorem prywatnym a Państwowym Funduszem Rozwoju SA,
  • przejęcie kontroli nad spółką prowadzącą jeden z klubów polskiej Ekstraklasy, oraz
  • analiza prawna projektu, w ramach którego PPP zostanie po raz pierwszy w Polsce zrealizowane w formie spółki kapitałowej, z partnerem prywatnym i podmiotem publicznym jako wspólnikami.

Ponadto, Michał Przychoda przygotowuje pracę doktorską pt. "Uprzywilejowanie wspólnika w umowie spółki z o.o." w Katedrze Prawa Handlowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Bądź na bieżąco z DZP