Artystyczne spojrzenie na biznes?

Studia podyplomowe "Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki" na Wydziale Zarządzania UW.

Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki - współtworzymy nowe studia

14.09.2017

Na początku listopada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną się roczne studia podyplomowe "Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki". To unikalna propozycja, jeśli chodzi o program kształcenia podyplomowego w Polsce. Studia powstały we współpracy z naszą kancelarią, a ich kierownikiem jest Aleksandra Auleytner, Szef Praktyki IP&TMT oraz prawniczka specjalizująca się w kwestiach dotyczących rynku sztuki.

Twórcy programu studiów pragną, by uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z szerokim spektrum zagadnień dotyczących wiedzy o rynku sztuki oraz o zarządzaniu. Organizatorzy postarali się stworzyć kurs o możliwie praktycznym charakterze, czemu służy dobór składającej się nań tematyki oraz zaangażowanie do prowadzenia zajęć specjalistów. Założonym celem jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego zarządzania i lepszego orientowania się na rynku dzieł sztuki.

Studia Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki adresowane są do pracowników muzeów i galerii prywatnych, domów aukcyjnych, antykwariuszy, kuratorów prywatnych kolekcji, doradców inwestycyjnych oraz osób zainteresowanych inwestowaniem w sztukę.

Program studiów opracowany został przez wybitnych specjalistów – praktyków z wielu dziedzin – zarządzania, nauk prawnych, muzealnictwa, galerii i domów aukcyjnych. Słuchacze uzyskają wiedzę i umiejętności niezbędne m.in. do:

 • orientowania się w poszczególnych dziedzinach rynku sztuki w tym malarstwa, plakatu, rzeźby, fotografii oraz wzornictwa i grafiki użytkowej;
 • zarządzania domem aukcyjnym, galerią i antykwariatem;
 • poznania metod podrabiania dzieł sztuki oraz metod walki z fałszerstwami;
 • tworzenia kolekcji prywatnych i strategii kolekcjonowania;
 • poruszania się po najważniejszych targach sztuki, w tym Art Basel, Frieze FIAC, Paris Photo;
 • orientowania się w polskim rynku antykwarycznym;
 • pozyskiwania dzieła sztuki do zbiorów prywatnych i muzeów;
 • współpracy z kuratorami;
 • organizacji pracy nad wystawami;
 • orientowania się w problematyce prawnej i podatkowej obrotu dziełami sztuki;
 • korzystania z instrumentów marketingu kultury.

W projekcie udało się zebrać znamienitych wykładowców ze świata sztuki, prawa i zarządzania. Wśród wykładowców – oprócz wykładowców Wydziału Zarządzania – znajdują się osoby związane z Muzeum Sztuki NowoczesnejMuzeum WarszawySpectra Art SpaceDesąGalerią Raster oraz naszą kancelarią. Wykłady poprowadzą m.in. Joanna MytkowskaEdwin BendykAnia MuszyńskaŁukasz GorczycaBogna ŚwiątkowskaJuliusz WindorbskiAgnieszka TarasiukSebastian CichockiJarosław Trybuś oraz eksperci z kancelarii DZP: Aleksandra Auleytner, Wojciech Dziomdziora, Joanna Wierzejska, Małgorzata Wilińska i Tadeusz Piątek..

Rekrutacja jeszcze trwa.

Więcej informacji na temat studiów znajdą Państwo na stronie: http://www.wz.uw.edu.pl/aktualnosci/ oraz w PROGRAMIE.

Bądź na bieżąco z DZP