14.09.2017
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
W listopadzie na Wydziale Zarządzania UW rozpoczną się roczne studia podyplomowe "Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki". To unikalna propozycja, jeśli chodzi o program kształcenia podyplomowego w Polsce.
Na początku listopada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczną się roczne studia podyplomowe "Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki". To unikalna propozycja, jeśli chodzi o program kształcenia podyplomowego w Polsce. Studia powstały we współpracy z naszą kancelarią, a ich kierownikiem jest Aleksandra Auleytner, Szef Praktyki IP&TMT oraz prawniczka specjalizująca się w kwestiach dotyczących rynku sztuki.
Twórcy programu studiów pragną, by uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z szerokim spektrum zagadnień dotyczących wiedzy o rynku sztuki oraz o zarządzaniu. Organizatorzy postarali się stworzyć kurs o możliwie praktycznym charakterze, czemu służy dobór składającej się nań tematyki oraz zaangażowanie do prowadzenia zajęć specjalistów. Założonym celem jest przygotowanie słuchaczy do skutecznego zarządzania i lepszego orientowania się na rynku dzieł sztuki.
Studia Zarządzanie na Rynku Dzieł Sztuki adresowane są do pracowników muzeów i galerii prywatnych, domów aukcyjnych, antykwariuszy, kuratorów prywatnych kolekcji, doradców inwestycyjnych oraz osób zainteresowanych inwestowaniem w sztukę.
Program studiów opracowany został przez wybitnych specjalistów – praktyków z wielu dziedzin – zarządzania, nauk prawnych, muzealnictwa, galerii i domów aukcyjnych. Słuchacze uzyskają wiedzę i umiejętności niezbędne m.in. do:
- orientowania się w poszczególnych dziedzinach rynku sztuki w tym malarstwa, plakatu, rzeźby, fotografii oraz wzornictwa i grafiki użytkowej;
- zarządzania domem aukcyjnym, galerią i antykwariatem;
- poznania metod podrabiania dzieł sztuki oraz metod walki z fałszerstwami;
- tworzenia kolekcji prywatnych i strategii kolekcjonowania;
- poruszania się po najważniejszych targach sztuki, w tym Art Basel, Frieze FIAC, Paris Photo;
- orientowania się w polskim rynku antykwarycznym;
- pozyskiwania dzieła sztuki do zbiorów prywatnych i muzeów;
- współpracy z kuratorami;
- organizacji pracy nad wystawami;
- orientowania się w problematyce prawnej i podatkowej obrotu dziełami sztuki;
- korzystania z instrumentów marketingu kultury.
W projekcie udało się zebrać znamienitych wykładowców ze świata sztuki, prawa i zarządzania. Wśród wykładowców – oprócz wykładowców Wydziału Zarządzania – znajdują się osoby związane z Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Warszawy, Spectra Art Space, Desą, Galerią Raster oraz naszą kancelarią. Wykłady poprowadzą m.in. Joanna Mytkowska, Edwin Bendyk, Ania Muszyńska, Łukasz Gorczyca, Bogna Świątkowska, Juliusz Windorbski, Agnieszka Tarasiuk, Sebastian Cichocki, Jarosław Trybuś oraz eksperci z kancelarii DZP: Aleksandra Auleytner, Wojciech Dziomdziora, Joanna Wierzejska, Małgorzata Wilińska i Tadeusz Piątek..
Rekrutacja jeszcze trwa.
Więcej informacji na temat studiów znajdą Państwo na stronie: http://www.wz.uw.edu.pl/aktualnosci/ oraz w PROGRAMIE.