Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Przewodnik podatkowy dla ukraińskich uchodźców

28.12.2022

Na skutek rosyjskiej inwazji obywatele Ukrainy zostali zmuszeni do wyjazdu z kraju. Miliony osób znalazło nowy dom i pracę w Polsce i innych krajach Europy. Wiele organizacji i indywidualnych osób nie ustaje w wysiłkach, aby pomóc im odnaleźć się, a następnie sprawnie poruszać się w zmienionej rzeczywistości.

Jedną z takich inicjatyw jest bezpłatny przewodnik po polskim systemie podatkowym dla osób fizycznych. To pierwsza odsłona projektu koordynowanego przez ukraińską kancelarię Integrites. Część dotyczącą Polski opracowali eksperci z kancelarii DZP. Kolejne rozdziały będą poświęcone innym jurysdykcjom krajów, do których przeniosło się najwięcej ukraińskich uchodźców.

Przewodnik dzięki przejrzystej strukturze i przystępnemu językowi ma praktyczny charakter i będzie przydatny także dla osób nieposiadających specjalistycznej wiedzy w tej dziedzinie. DZP przygotowało wkład dotyczący polskich regulacji i wymogów podatkowych dotyczący m.in.:

  • rezydencji i obowiązków podatkowych z niej wynikających,
  • opodatkowania wynagrodzeń,
  • rozliczeń podatkowych
  • konsekwencji braku lub opóźnionego rozliczenia należnego podatku.

Z ramienia DZP w projekt zaangażowali się Joanna Wierzejska, Partner Współzarządzająca Praktyką Podatkową, oraz Tomasz Darowski, Partner w Praktyce Infrastruktury i Energetyki.

Przewodnik po polskim systemie podatkowym można przeczytać na stronie Integrites.

Bądź na bieżąco z DZP