25.10.2018
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
4 października 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), a w najbliższych dniach planowane jest jej przyjęcie przez Senat. Wejście w życie ustawy planowane jest na 1 stycznia 2019 roku.
4 października 2018 roku Sejm uchwalił ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (PPK), a w najbliższych dniach planowane jest jej przyjęcie przez Senat. Wkrótce po tym, o ile Senat nie wniesie żadnych poprawek, ustawa skierowana zostanie do podpisu Prezydenta.
Wejście w życie ustawy o PPK planowane jest na 1 stycznia 2019 roku.
Czy jest alternatywa dla PPK?
Pracownicze programy emerytalne jeszcze są możliwe.
W przyjętej treści ustawy o PPK ostatecznie uchwalono, że podmiot zatrudniający nie będzie zobowiązany do stosowania ustawy, a tym samym, do utworzenia PPK, o ile prowadzi lub prowadzić będzie pracowniczy program emerytalny (PPE). Aby tak się stało:
- do PPE danego podmiotu musi przystąpić co najmniej 25% osób zatrudnionych, a
- wysokość składki podstawowej musi być równa co najmniej 3,5% wynagrodzenia.
W takim kształcie PPE musi funkcjonować w podmiocie zatrudniającym najpóźniej do dnia rozpoczęcia stosowania ustawy (patrz poniżej). Najwięksi pracodawcy mają więc czas na utworzenie PPE do 30 czerwca 2019 roku.
Z uwagi na proces wdrażania PPE i niezbędny czas na rejestrację programu w Komisji Nadzoru Finansowego, zalecane jest podjęcie decyzji dotyczącej przyjęcia PPE lub jego zmiany w celu dostosowania do ww. wymogów najpóźniej do końca 2018 roku.
Kiedy mam rozpocząć pracę nad PPK?
Przepisy o PPK będą obejmować pracodawców stopniowo, od największych do najmniejszych, licząc wielkością zatrudnienia. Przewidując, że proceswdrażania PPK wyniesie co najmniej 3 miesiące, harmonogram prac powinien wyglądać następująco: