10.11.2016
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
31 października 2016 do Sejmu wniesiony został projekt ustawy wprowadzający opodatkowanie podatkiem dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych i otwartych 19% podatkiem.
31 października 2016 r. do Sejmu wniesiony został projekt ustawy wprowadzający opodatkowanie podatkiem dochodowym funduszy inwestycyjnych zamkniętych oraz w znacznym zakresie także funduszy inwestycyjnych otwartych podatkiem w wysokości 19% od 1 stycznia 2017 r.
Zasady opodatkowania funduszy inwestycyjnych
W chwili obecnej fundusze inwestycyjne, zarówno zamknięte jak i otwarte, korzystają z całkowitego zwolnienia swoich dochodów z opodatkowania podatkiem dochodowym. Dotyczy to zarówno dochodów z tytułu inwestycji kapitałowych, odsetek, dywidend, jak również dochodów z nieruchomości, a także działalności operacyjnej prowadzonej pod funduszem w formie spółek osobowych (w przypadku odpowiedniej strukturyzacji).
Powyższe zasady zgodne są z praktyką międzynarodową – fundusze inwestycyjne są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym w większości jurysdykcji podatkowych na świecie.
W praktyce pozwalało to odroczyć faktyczne opodatkowanie dochodów osiąganych w ramach struktury funduszy inwestycyjnych do momentu ich wypłaty do uczestników funduszu (a w przypadku odpowiedniej strukturyzacji nawet pozwolić na całkowity brak opodatkowania tych dochodów).
Planowane zmiany opodatkowania funduszy inwestycyjnych
Powyższe zasady mają ulec diametralnej zmianie od 1 stycznia 2017 r.
Zgodnie z zaproponowanym projektem ustawy:
- wszelkie dochody funduszy inwestycyjnych zamkniętych podlegać będą opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19%;
- w przypadku funduszy inwestycyjnych otwartych zwolnione z opodatkowania będą wyłącznie dochody z tytułu „inwestycji kapitałowych”, takie jak odsetki, dywidendy, dochody z tytułu zbycia papierów wartościowych, etc. – opodatkowaniu podlegać będą np. dochody z nieruchomości oraz z tytułu działalności operacyjnej prowadzonej przez spółki osobowe tych funduszy.
W rezultacie, w wielu przypadkach opodatkowanie dochodów osiąganych w strukturze funduszy inwestycyjnych będzie takie samo, jak w przypadku spółek kapitałowych – brak będzie korzyści płynących ze stosowania struktury funduszy inwestycyjnych.
Jakie działania trzeba podjąć?
- wskazana jest szczegółowa analiza planowanych operacji i transakcji dokonywanych w ramach funduszy inwestycyjnych celem określenia, czy jest możliwe utrzymanie zwolnienia tych dochodów w ramach reżimu funduszy inwestycyjnych;
- w przypadku oceny, iż dochody danego funduszu będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym rozważenie restrukturyzacji mającej na celu przeniesienie aktywów tych funduszy do uczestników (inwestorów) w całości lub w tej części, która skutkować będzie opodatkowaniem dochodów w ramach funduszu.
Pełną treść alertu znajdą Państwo w załączonym PDF.