Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Krajowy Rejestr Zadłużonych bez pełnej listy dłużników alimentacyjnych

11.07.2021

Autorzy:
Bogusław Kapłon
Karolina Leja
Brak wpisu pracownika jako dłużnika alimentacyjnego w Krajowym Rejestrze Zadłużonych nie gwarantuje, że nie ciąży na nim takie zadłużenie.

Krajowy Rejestr Zadłużonych, który miał działać od 1 lipca 2021 r., zacznie funkcjonować 1 grudnia 2021 r. Będzie on źródłem informacji o podmiotach niewypłacalnych, zagrożonych niewypłacalnością lub takich, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję. Dane zawarte w KRZ mają obejmować także osoby zalegające ze spełnieniem świadczeń z tytułu alimentów.

W świetle ostatnich poprawek, naniesionych ustawą o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Zadłużonych z 28 maja 2021 r., od 1 grudnia ma również zmienić się definicja osoby podlegającej wpisowi do rejestru. Zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy, do rejestru wpisuje się tylko takiego dłużnika alimentacyjnego, wobec którego jednocześnie toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych i egzekucja należności budżetu państwa powstałych z tytułu świadczeń wypłacanych w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów. To na dziś znacząco zawężałoby krąg osób podlegających wpisowi do KRZ.

Autorami artykułu są Bogusław Kapłon, Partner i Karolina Leja, Associate w Praktyce Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Dalsza część artykułu dostępna jest dla prenumeratorów dziennika Rzeczpospolita.

Bądź na bieżąco z DZP