Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Sankcje na Rosję i Białoruś - dlaczego wciąż nie wiemy, jak poprawnie i kompleksowo weryfikować kontrahentów?

10.03.2023

Autorzy:
Julia Besz
Maria Papis

Wszyscy o nich słyszeliśmy i wszyscy uważamy, że to słuszne rozwiązanie – ale wielu wciąż nie wie, jakie obowiązki za sobą niosą. Sankcje międzynarodowe na Rosję i Białoruś, bo o nich mowa, to wciąż teren nierozpoznany prawidłowo przez wielu przedsiębiorców. Najczęściej wypowiadane „nie współpracuję z podmiotami z Rosji, więc jestem bezpieczny” to bardzo zgubne spłycenie tematu, a nieprzestrzeganie zasad poprawnej weryfikacji kontrahentów i, w konsekwencji, naruszenie reżimów sankcyjnych może kosztować firmę aż 20 milionów zł kary. Dodatkowo obciążony odpowiedzialnością może być menadżer prowadzący niedozwoloną współpracę – dotkliwa kara, jaką przewidują przepisy, to pozbawienie wolności od 3 lat wzwyż.

O co chodzi z sankcjami?

Brak świadomości to największy problem. Dlatego wyjaśniamy: sankcje gospodarcze (czyli prawne środki ograniczające) to instrument oddziaływania państw lub organizacji międzynarodowych na państwa i osoby, których działalność stanowi naruszenia
prawa międzynarodowego lub zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa. Z perspektywy przedsiębiorców działających na polskim rynku kluczowe znaczenie mają sankcje nałożone na Rosję oraz Białoruś.

Rosyjska agresja na Ukrainę spotkała się z odpowiedzią w postaci rozbudowanego i systematycznie poszerzanego pakietu sankcji. W konsekwencji przedsiębiorcy muszą wziąć pod uwagę reżimy sankcyjne co najmniej Polski i Unii Europejskiej, a w wybranych przypadkach także Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych. Podstawowymi rodzajami sankcji są te nakładane na:

  • osoby lub podmioty (np. zakaz udostępniania zasobów gospodarczych jednostkom wpisanym na listy sankcyjne),
  • towary (np. zakaz eksportu lub importu) oraz
  • finansowe (np. zakaz świadczenia określonych usług finansowych).

(...)

----

Cały artykuł Julii Besz, Senior Associate, i Marii Papis, Associate z zespołu compliance dostępny w najnowszym wydaniu Magazynu "Polska Chemia".

Bądź na bieżąco z DZP