Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Debata o reformie sądownictwa: Szansa czy zagrożenie

31.01.2017

Autorzy:
Dr Tomasz Zalasiński

Sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa będą wybierali posłowie – zakłada projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości. Dzięki temu zwiążemy trzecią władzę z suwerenem – twierdzą autorzy pomysłu. Skutki tego będą opłakane zarówno dla sądów, jak i zwykłych obywateli – ripostują sędziowie.

Dlaczego resort zdecydował się na przeprowadzenie reformy KRS? Czy było to spowodowane jakimiś nieprawidłowościami w jej działaniu?

Marcin Warchoł: Odbyliśmy wiele wizyt studyjnych w innych krajach. Impulsem do zmian stała się analiza systemów obowiązujących w różnych państwach. Ale nie tylko. Wpływ na decyzję o przeprowadzeniu reformy miały także ostatnie doświadczenia. Mam tutaj na myśli np. bulwersujące nieprawidłowości w krakowskim sądzie apelacyjnym, skąd wyprowadzono wiele milionów złotych, czy spór między KRS a prezydentem. To rodzi konkretne oczekiwania społeczeństwa, które chce zmian systemowych.

Arkadiusz Tomczak: Ale czy to oznacza, że KRS źle zareagowała w sprawie krakowskiego sądu, czy może w ogóle nie zareagowała?

Pełna treść artykułu jest dostepna na stronie http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1015439,reforma-sadownictwa-zmiany-w-krs.html 

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 31 stycznia 2017

 

 

 
 

Bądź na bieżąco z DZP