Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Jeszcze przez sześć miesięcy Zabużanie mogą się starać o rekompensaty

27.02.2014

Autorzy:
Piotr Gołaszewski

Dziś wchodzą w życie przepisy ustawy zmieniającej zasady ubiegania się o rekompensatę przez Zabużan (Dz.U. z 2014 r. poz. 195). Osoby, którym wcześniej odmówiono tego prawa, będą mogły w ciągu najbliższych sześciu miesięcy znów o nie wystąpić. Czy rozszerzy się krąg osób uprawionych?

Tak, ponieważ na podstawie innych aktów prawnych niż do tej pory będzie się określać znaczenie może odegrać rozporządzenie
meldunkowe z 1934 r. Nie tylko definiowało ono miejsce zamieszkania, ale wskazywało również konkretne dokumenty potwierdzające tę okoliczność, które obecnie mogą stać się szczególnie istotnymi dowodami.
Co powinny zrobić osoby, które wcześniej dostały decyzję odmawiającą przyznania rekompensaty i chcą teraz wznowić postępowanie?
Muszą wystąpić w nieprzywracalnym terminie do 27 sierpnia 2014 r. z wnioskiem do wojewody, który wydał poprzednio decyzję
w pierwszej instancji, o wznowienie postępowania. Pytanie, kto może ubiegać się o takie wznowienie: każdy współwłaściciel lub spadkobierca czy tylko ten, który Wśród osób uprawnionych do wznowienia postępowania są też takie, które zaskarżyły decyzje odmawiające przyznania rekompensaty do sądu administracyjnego i wszczęte postępowanie wciąż się toczy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, 27 lutego 2014

Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

 

Bądź na bieżąco z DZP