Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Mama na etacie to wciąż problem

15.05.2013

Autorzy:
Bogusław Kapłon

Rząd w błyskawicznym tempie przygotował znaczące rozszerzenie uprawnień rodzicielskich pracowników. Jak pracodawcy radzą sobie z dotychczasowymi przywilejami?

Rząd w błyskawicznym tempie przygotował znaczące rozszerzenie uprawnień rodzicielskich pracowników. Jak pracodawcy radzą sobie z dotychczasowymi przywilejami?
Odpowiada Bogusław Kapłon radca prawny, partner, kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka:
Radzą sobie kiepsko. Wciąż pokutuje schemat, w którym pracujący rodzice kojarzą się pracodawcom w pierwszym odruchu z kłopotem. Niby zgadzamy się wszyscy, że polityka prorodzinna jest konieczna, ale co innego mieć poglądy, a co innego mieć poglądy i prowadzić biznes. Typowe pytanie, z jakim przedsiębiorca zgłasza się do prawnika, to „czy naprawdę muszę udzielać tych wszystkich urlopów rodzicielskich?", albo „czy muszę naprawdę akceptować pracę młodej mamy na pół etatu?".Z takich pytań już blisko do rozważania, czy i jak można zwolnić pracownicę, która z powodu uprawnień rodzicielskich przez najbliższych paręnaście miesięcy będzie tylko blokowała etat. Sam odpowiadam na takie pytania. Mam wrażenie, że nasz ustawodawca popełnia wciąż ten sam błąd. Pod słusznym hasłem ochrony rodziny przeprowadza kolejne zmiany prawa pracy, przez które de facto ciężar polityki prorodzinnej ponoszą firmy. Najnowszy przykład to planowane wydłużenie urlopów macierzyńskich. Temat jest głośny, nawet
premier zabiera głos. Ciekawe, że rząd z takim animuszem nie usprawnia np. mechanizmów finansowania żłobków i przedszkoli przez samorządy. A to jest chyba poważniejszy problem niż dodatkowe parę tygodni wolnego.

Źródło: Rzeczpospolita, 15 maja 2013

Całość artykułu dostępna w załączonym pliku PDF

Bądź na bieżąco z DZP