Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Nawet część prawników nie wie, co to jest compliance

27.05.2019

Autorzy:
Dr Anna Partyka-Opiela

Compliance to coś więcej niż zgodność z przepisami prawa, to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa. Dlaczego - mówi dr Anna Partyka–Opiela, partner w Kancelarii DZP.

Jolanta Ojczyk. Czy Polacy wiedzą, co to jest compliance?

Dr Anna Partyka – Opiela: jestem przekonana, że nie wiedzą. Słowo compliance jest bowiem nie przetłumaczalne na język polski.

Co prawda w języku polskim nie ma odpowiedniego jednego słowa, ale mówi się, że compliance to zgodność z przepisami prawa. To chyba jest już zrozumiałe?

To nie do końca jest prawda. Nawet prawnicy mają pewną trudność w zrozumieniu, czym jest compliance, bo to nie jest zarządzanie tylko zgodnością z prawem. Compliance to także zgodność z regulacjami wewnętrznymi, w tym, np. kodeksami etyki. To także przewidywanie zdarzeń, które mogą nastąpić, czyli ocena ryzyka. Compliance wymaga spojrzenia z perspektywy całego przedsiębiorstwa, zasad jego funkcjonowania w danej branży. Compliance zatem to coś więcej niż prawo, ale prawo jest częścią compliance.

Dalsza część wywiadu dostępna jest tutaj.

Źródło: Prawo.pl., autor artykułu: Jolanta Ojczyk

Bądź na bieżąco z DZP