Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Zamówienia publiczne: najpierw implemendacja, potem prace nad ustawą

11.12.2015

Wczoraj odbyła się konferencja prasowa Lewiatana i DZP poświęcona m.in. kwestii implementacji unijnych dyrektyw dotyczących udzielania zamówień publicznych do polskiego porządku prawnego. W konferencji udział wzięli Katarzyna Kuźma i Wojciech Hartung.

Do 18 kwietnia 2016 roku musimy implementować do porządku prawnego unijne dyrektywy dotyczące udzielania zamówień publicznych. Należy to zrobić szybko, ale rozważnie.

Dlatego postulujemy, aby w pierwszej kolejności, tj. do 18 kwietnia 2016 r., w ramach tzw. małej nowelizacji, uchwalić jedynie te przepisy, których brak lub nieprawidłowa interpretacja może spowodować zarzut niezgodności z prawem unijnym.

Implementacja nie powinna polegać na zwykłym przepisaniu nowych dyrektyw w sposób, który nie jest odpowiedni, ani do rynku krajowego, ani wewnętrznego porządku prawnego. Eksperci podkreślają też, że warto sięgać do doświadczeń zdobytych przy stosowaniu obecnie obowiązujących przepisów ustawy.

Równocześnie DZP i Lewiatan apelują, aby prowadzić szerokie konsultacje obejmujące uczestników rynku zamówień publicznych, celem wypracowania założeń nowej ustawy.

W ramach debaty należałoby zidentyfikować i wypracować rozwiązania zapewniające rzeczywistą równowagę stron uczestniczących w rynku zamówień publicznych przy pełnym uwzględnieniu i poszanowaniu interesu publicznego. Prace zmierzające do przyjęcia nowej ustawy powinny być prowadzone w celu wypracowania dobrego i nowoczesnego prawa, a nie jedynie dla wypełnienia obowiązku implementacyjnego.

Wyścig z czasem w zamówieniach

Artur Kiełbasiński | Gazeta Wyborcza, 11 grudnia 2015

Lewiatan: Nie przygotowujmy przepisów o zamówieniach publicznych w pośpiechu

Elżbieta Pałys | www.rynekinfrastruktury.pl, 11 grudnia 2015

Polska może stracić kasę z UE

Jarosław Królak | Puls Biznesu, 11 grudnia 2015

Przetargi: mała czy duża zmiana

Katarzyna Borowska | Rzeczpospolita, 11 grudnia 2015

Zamówienia publiczne: czas na zmiany

Katarzyna Walterska | www.wnp.pl, 11 grudnia 2015

Bądź na bieżąco z DZP