Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

Pierwsza Doba bez Smogu

15.11.2018

Autorzy:
Katarzyna Kuźma
Dr Anna Partyka-Opiela

15 listopada ruszyła antysmogowa kampania „Pierwsza Doba bez Smogu”, której organizatorem są Global Compact Network Poland* oraz Grupa Walk. Kampania zwraca uwagę na rozmiar problemu jakim jest smog. Akcja ma być dowodem na to, że każdemu zależy na czystym powietrzu i że warto o to zabiegać.

Zespół ekspertów DZP, koordynowany przez dr Annę Partykę–Opielę, Partnera i szefa zespołu compliance, wspierają kampanię pod kątem merytorycznym.
W ramach działań antysmogowych inicjowanych przez Global Compact powstaje też raport na temat walki smogiem, do którego wkład merytoryczny przygotował zespół ochrony środowiska kierowany przez Katarzynę Kuźmę, Partnera w Praktyce Infrastruktury i Energetyki.  

Na jak długo wstrzymasz smog?

Kampania zwraca uwagę na rozmiar problemu jakim jest smog. Skoro jest tak powszechny, zdaje się, że można go uniknąć jedynie nie oddychając.

Wstrzymywanie oddechu jest punktem wyjścia do tytułowego celu kampanii: Pierwszej Doby bez Smogu. Każdy zarejestrowany, wstrzymany oddech to czas, który automatycznie doliczy się do głównego licznika. Celem jest zaangażowanie jak największej liczby osób i wspólne zebranie 24 godzin. W akcji można wziąć udział nagrywając film, na którym wstrzymuje się powietrze, wstawić go na Instagram i oznaczyć @wstrzymajsmog. Już na starcie 50 ambasadorów akcji zebrało ponad 45 minut bez smogu.

Każdy może być twórcą i dołożyć swoją filmową cegiełkę, która zostanie umieszczona na dedykowanym profilu na Instagramie i na stronie www.pierwszadobabezsmogu.pl. Dzięki prostemu mechanizmowi, łatwo można dołączyć i wyrazić swoje zaangażowanie. Będzie to również baza informacji o tym, co można zrobić samemu, by smogu było mniej.

Kampanię swoim udziałem wspierają Ambasadorzy Global Compact oraz postaci ze świata, kultury, sztuki, mediów, sportu i show-biznesu, którzy włączyli się pro bono do akcji. Do tej pory zaangażowali się m.in.: Robert Korzeniowski, Krzysztof Zanussi, Małgorzata Foremniak, Magda Gessler, Rafał Sonik, Aleksandra Popławska, Tadeusz Gessler, Agnieszka Cegielska, Leszek Lichota, Mateusz Damięcki, Krzysztof Ibisz, Julia Wieniawa, Szymon Hołownia, Rezigiusz, Joanna Jabłczyńska, ks. Adam Boniecki, Anna Skura, Paweł Deląg, Vienio, Katarzyna Bosacka, Patrick the Pan, Ajgor Ignacy, Wiktor Mrozik, Krzysztof Materna oraz Kędzior.

Finał pierwszej fazy akcji przypada na 5 grudnia br. Właśnie wtedy, podczas Szczytu Klimatycznego (COP24) w Katowicach odbędzie się projekcja 24-godzinnego filmu złożonego z wstrzymanych oddechów.

Kampania realizowana jest w ramach Programu „SDG11 - Zrównoważone miasta” i wspiera globalne wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza. UN Global Compact zajmuje się walką ze smogiem, ponieważ wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju (SDG) - związanymi z rozwojem i ze zdrowiem publicznym - w szczególności celem 3.9 (do 2030 znacząco ograniczyć liczbę zgonów i chorób wywoływanych przez niebezpieczne związki chemiczne oraz zanieczyszczone powietrze, wodę i glebę).

*Część United Nations Global Compact - Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ

***

Global Compact Network Poland:

To polska sieć członków United Nations Global Compact, uruchomiona w lipcu 2001 r., z niezależnym sekretariatem. Misją Global Compact Network Poland jest promowanie i wspieranie wdrażania zasad UN Global Compact (źródło: https://www.unglobalcompact.org/what-is-gc/mission/principles) oraz własnych inicjatyw w zakresie zrównoważonego rozwoju z udziałem polskich przedsiębiorstw, partnerów instytucjonalnych oraz świata nauki i organizacji pozarządowych.

Bądź na bieżąco z DZP