Kto jest Twoim ulubionym autorem?

Alerty DZP.

Zapobieganie korupcji - nowa norma ISO 37001:2016

12.01.2017

Autorzy:

Dr Anna Partyka-Opiela

Specjalizacje:

Compliance

od 1 stycznia br. po raz pierwszy można uzyskać certyfikat zgodności wprowadzonych zasad i procedur związanych z zapobieganiem korupcji. Zapewnia to nowa, certyfikowana norma ISO – 37001.

Wdrożenie procedur wewnętrznych zgodnie z normą ISO 37001 nie tylko umożliwi podniesienie świadomości wszystkich pracowników w obszarze przeciwdziałania korupcji, ale także pokaże innym organizacjom, klientom i kontrahentom, że dana firma stosuje wysokie standardy compliance.

Posiadanie systemu przeciwdziałania korupcji zgodnego z wymaganiami ISO, tworzy niezbędne ramy bezpieczeństwa dla kierownictwa organizacji oraz stanowi dowód, że organizacja podjęła wysiłek w zakresie przeciwdziałania możliwości wystąpienia zjawisk korupcyjnych w jej strukturach. Może to mieć duże znaczenie w kontekście udziału w przetargach publicznych, czy też w przypadku ewentualnego postępowania na gruncie ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych (tj. przedsiębiorstw i innych organizacji), w
którym wykazanie należytej staranności organizacji w zakresie zapobiegania występowaniu zjawisk korupcyjnych może przesądzić o uniknięciu odpowiedzialności.

Pełną treść alertu znajdą Państwo w załączonym PDF.

Bądź na bieżąco z DZP