01.08.2024
Autorzy:
- Artur Nowak
- Jan Czerwiński
- Paweł Suchocki
- Renata Łapińska
- Jacek Michalak
Praktyki:
Specjalizacje:
Minister Funduszy uchylił decyzję o zwrocie dofinansowania w projekcie PO RPW 2007–2013 i umorzył postępowanie po działaniach ekspertów DZP.
Eksperci DZP z Praktyki Podatkowej doradzali w sprawie dotyczącej zwrotu środków z projektu współfinansowanego ze środków unijnych. W wyniku podjętych działań oraz skutecznej argumentacji Minister Funduszy i Polityki Regionalnej uchylił decyzję o zwrocie dofinansowania i umorzył postępowanie administracyjne, uznając je za bezprzedmiotowe.
Sprawa dotyczyła projektu (dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013), który po trzech kontrolach został objęty w 2014 roku decyzją Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości o zwrocie przez beneficjenta części środków wraz z odsetkami. Nałożenie korekty finansowej było związane z zarzutami dotyczącymi naruszenia zasad konkurencyjności przy udzielaniu zamówień publicznych.
Pomimo uchylenia pierwotnej decyzji przez organ odwoławczy, PARP po ponownym rozpoznaniu sprawy podtrzymała swoją uprzednią decyzję zobowiązującą beneficjenta do zwrotu.
Dopiero skuteczna obrona prawników DZP przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym oraz Naczelnym Sądem Administracyjnym sprawiła, że organy administracji zostały zobowiązane do ponownego przeanalizowania sprawy. Jak wskazał NSA w wyroku z dnia 30 czerwca 2023 r., sygn. I GSK 1492/19:
„Aktualne pozostaje także wskazanie, że w toku ponownego rozpoznania sprawy organ rozważy również podniesiony przez Stronę zarzut przedawnienia.”
Dzięki skutecznej argumentacji opartej m.in. na orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości UE, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, jako organ II instancji, ostatecznie uchylił decyzję o zwrocie środków wydaną przez PARP i umorzył postępowanie administracyjne. Kluczową rolę w procesie odegrało wykazanie przedawnienia zobowiązania zwrotowego oraz brak realnej szkody dla budżetu Unii Europejskiej.
Co istotne, poza uchyleniem niesłusznie nałożonej korekty finansowej naszym ekspertom udało się uzyskać dla beneficjenta również odsetki naliczone od nienależnie uiszczonej kwoty korekty finansowej.
To kolejny przykład naszego zaangażowania w ochronę interesów beneficjentów funduszy europejskich i skutecznej walki o korzystne rozstrzygnięcia w skomplikowanych postępowaniach administracyjnych dotyczących nałożenia korekt finansowych.
Z ramienia DZP w prace na rzecz klienta zaangażowani byli: Artur Nowak, Partner, Jan Czerwiński, Partner, Paweł Suchocki, Counsel, a na ostatniej prostej również Renata Łapińska, Senior Tax Consultant oraz Jacek Michalak, Tax Consultant.