19.05.2025
Autorzy:
Praktyki:
Specjalizacje:
DZP już po raz 11. jest partnerem jednego z największych wydarzeń dla sektora private clients. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielą się eksperci z Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć oraz Podatkowej.
Sukcesja w firmie rodzinnej to proces, na który składają się nie tylko zmiana ról i relacji między członkami rodziny, ale też rosnące oczekiwania co do przyszłości firmy, które mogą wzbudzać wiele emocji i rodzić konflikty interesów.
Kluczowym wyzwaniem staje się więc zarządzanie komunikacją – zarówno w obrębie rodziny, jak i w strukturze samej firmy. Równolegle rośnie potrzeba wypracowania wspólnych wartości i jasnych zasad współpracy.
Festiwal Rodzin Biznesowych, rozpoczynający się w tym roku 19 maja w Zamku Topacz pod Wrocławiem, to miejsce, w którym kwestia komunikacji w firmach wielopokoleniowych otwiera przestrzeń do merytorycznej debaty nad realnymi i nieuchronnymi zmianami w każdej firmie rodzinnej.
Przyczynkiem do dyskusji o komunikacji, władzy i rolach w rodzinnych strukturach biznesowych będzie koncepcja „7 kapeluszy założyciela firmy rodzinnej”. Jest to autorski program opracowany przez dr Adriannę Lewandowską, założycielkę IBR.
DZP już po raz 11. jest partnerem merytorycznym Festiwalu. Nasi eksperci, na co dzień doradzający prywatnym przedsiębiorcom i indywidualnym inwestorom, podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z przedstawicielami największych biznesów rodzinnych w Polsce.
Piotr Andrzejczak, Partner z Praktyki Prawa Spółek Fuzji i Przejęć, weźmie udział w dyskusji dotyczącej zabezpieczania przyszłości firmy i rodziny. W panelu pt. „Kodeks dobrych praktyk dla właścicieli firm rodzinnych” porozmawia z pozostałymi panelistami o zarządzaniu firmą i rodziną właścicielską, w sposób który będzie sprzyjać jej stabilności i wypracowaniu długofalowej strategii. Nie zabraknie też dyskusji o roli Family Office w profesjonalizacji zarządzania majątkiem rodziny, w szczególności w kontekście inwestycyjnym, sukcesyjnym i prawnym.
Zagadnienia te zostaną pogłębione podczas sesji warsztatowej, prowadzonej przez Jakuba Wieszczyczyńskiego, Partnera z Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć oraz Grzegorza Sprawkę, Partnera z Praktyki Podatkowej. Uczestnicy warsztatów otrzymają praktyczne informacje na temat ryzyk biznesowych, prawnych i podatkowych związanych z rozwojem firmy rodzinnej i tego jakie podjąć działania, aby ich uniknąć. Odpowiedzią na te zagrożenia jest wzmocnienie, w miarę rozwoju firmy, znaczenia działów prawnych i compliance lub outsourcing tych usług i tym samym dostosowanie zarządzania procesami do nowych realiów. Nasi eksperci podpowiedzą też, jak profesjonalizacja funkcji wewnętrznych w firmach rodzinnych, które często opierają się na relacjach nieformalnych, może zwiększyć bezpieczeństwo zarządu oraz uchronić przed potencjalnymi karami finansowymi i utratą reputacji.
Na zakończenie spotkania zaplanowana jest premiera ogólnopolskiego badania o tym, jak zmieniają się modele biznesowe firm rodzinnych pod wpływem sukcesji i jakie czynniki naprawdę je kształtują.
Tak jak w zeszłym roku, w ramach Festiwalu zaplanowany jest również Międzynarodowy Kongres Rodzin Biznesowych – już teraz zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenia, które odbędzie się 13 października w Warszawie.
Więcej informacji o wydarzeniu na stronie organizatora.