Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Polscy sygnaliści wymagają ustawowej ochrony

20.04.2023

Autorzy:
Dr Anna Partyka-Opiela

W rozmowie z portalem ISB Biznes Anna Partyka-Opiela, Partner i Szef zespołu compliance, poruszyła temat transparentności biznesu w ramach podejmowanych przez firmy działań ESG oraz palących potrzeb regulacji statusu sygnalistów w polskim porządku prawnym.

Jak podkreśla nasza ekspertka, transparentność oraz etyczne postępowanie firm znajdują się w DNA ESG, gdyż to właśnie na nich opiera się cała idea zrównoważonego rozwoju. W ramach transparentności możemy mówić o takich obszarach jak: compliance, zachowanie zgodności, zapobieganie korupcji czy whistleblowing, który z punktu widzenia Anny jest w tym momencie najbardziej istotny z perspektywy oczekiwanych zmian prawnych.

- Sygnaliści to ci ludzie, którzy będą nam mówić o tym, co złego dzieje się w organizacji. Dlatego bardzo ważnym jest, abyśmy promowali w Polsce ideę sygnalizowania i kulturę speak-up. W ten sposób chronimy nasze firmy, nasz majątek i naszych pracowników – podkreśla Anna Partyka-Opiela.

Dodaje także, że w Polsce bardzo potrzebna jest transparentna regulacja dotycząca sygnalistów.

- Jesteśmy na etapie transpozycji dyrektywy europejskiej do polskiego systemu prawa. Niestety czekamy na nią już prawie 2 lata. Miejmy nadzieję, że niebawem polska ustawa o sygnalistach zostanie zaakceptowana przez Sejm i wreszcie polscy sygnaliści będą dobrze chronieni.

Rozmowa towarzyszyła konferencji ESG & Sustainability Forum „Go to the future”, która odbyła się 29 marca w Warszawie. Podczas wydarzenia Anna wzięła udział w panelu „Pracodawca i pracownik przyszłości. Społeczny aspekt ESG”, w ramach którego dyskutowała m.in. na temat etyki w biznesie i tego, jak ważna będzie ona dla pokoleń rozpoczynających swoją przygodę z rynkiem pracy.

Cała rozmowa dostępna jest na portalu ISB Biznes.

Bądź na bieżąco z DZP