Gdzie znajdę przystępnie podane, różnorodne informacje prawne?

Centrum prasowe DZP.

Co zmienić w przepisach o reprywatyzacji by uniknąć zagrożeń międzynarodowych?

06.02.2018

Autorzy:
Lech Żyżylewski
Jeśli ustawa reprywatyzacyjna wejdzie w życie w tym kształcie, to z pewnością Polska znajdzie się w raporcie sekretarza stanu USA – ostrzegał w programie #RZECZoPRAWIE Lech Żyżylewski, prawnik z kancelarii DZP.

Przegłosowana przez Senat USA ustawa tzw. JUST nakłada na sekretarza stanu USA obowiązek monitorowania ustawodawstw sygnatariuszy deklaracji terezińskiej (czyli również Polski) pod kątem tego, czy umożliwiają zwrot mienia skonfiskowanego w czasach Holokaustu.

Zdaniem goszczącego we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Lecha Żyżylewskiego, prawnika z kancelarii DZP, Polska może mieć kłopoty z tego względu, że majątki żydowskie przejęte przez polskie państwo.

Jak tłumaczył, zaraz po II wojnie światowej przyszły władze komunistyczne, które przejęły żydowskie majątki. - Do dzisiaj te majątki w dużej części nie zostały zwrócone, przeszły na rzecz Skarbu Państwa – wskazał prawnik.

W opinii Lecha Żyżylewskiego problemu tego nie rozwiąże nowa ustawa reprywatyzacyjna, której projekt przedstawiło Ministerstwo Sprawiedliwości. – Ten projekt jest niestety bardzo niesprawiedliwy, kazuistyczny. Jeśli wejdzie w życie w tym kształcie, to z pewnością Polska znajdzie się w raporcie sekretarza stanu USA, i będzie znowu wytykana jako ten kraj, który nie chce zadośćuczynić tym którzy doznali w czasie wojny wielu krzywd – ocenił ekspert.

Żyżylewski był zaskoczony decyzją prezydenta Andrzeja Dudy, który we wtorek ogłosił, iż podpisze nowelizację ustawy o IPN, i jednocześnie odeśle ją do Trybunału Konstytucyjnego. – Nie sądzę, żeby to posunięcie uspokoiło nastroje polityczne – stwierdził prawnik.

Zapis wywiadu znajdą Państwo na stronie: http://www.rp.pl/RZECZoPRAWIE/180209613-Lech-Zyzylewski---Znaczenie-ustawy-Just-dla-Polski.html 

Źródło: #RZECZoPRAWIE, www.rp.pl, 6 lutego 2018

Bądź na bieżąco z DZP