Czy partner prawny może być ekspertem w mojej branży?

Doradztwo dla skandynawskiej grupy Axopar przy inwestycji w polskiego producenta komponentów do łodzi

Doradztwo dla skandynawskiej grupy Axopar przy inwestycji w polskiego producenta komponentów do łodzi

10.06.2024

Kancelaria DZP wsparła jedną z najszybciej rozwijających się firm specjalizujących się w sprzedaży rekreacyjnych łodzi motorowych i żaglowych, w strategicznej inwestycji pozwalającej wzmocnić jej pozycję lidera na świecie. Nasz klient, fińska grupa Axopar, nabyła większościowy pakiet akcji Markos, polskiej firmy rodzinnej o międzynarodowym zasięgu, z którą ściśle współpracuje od lat. Markos to czołowy producentem wyrobów kompozytowych wzmocnionych włóknem szklanym, wykorzystywanych w przemyśle ciężkim, energetycznym, morskim i rekreacyjnym.

Transakcja, zgodnie ze strategią Axopar, ma wesprzeć fińską firmę w dążeniach do uzyskania statusu jednego z wiodących światowych producentów technologii kompozytowych. Dzięki przejęciu większościowego pakietu, grupa uzyska dostęp do nowoczesnych zakładów produkcji, technologii i wysoko wykwalifikowanej kadry w Polsce, co pozwoli na usprawnienie produkcji, zwiększenie wydajności oraz zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na  innowacyjne produkty.

"Strategiczna ekspansja tego rodzaju jest czymś więcej niż tylko inwestycją; jest świadectwem naszego zaangażowania w ciągłe podejmowanie kroków naprzód, wprowadzanie innowacji i rozwój” – konkluduje Jan-Erik Viitala, partner założyciel Axopar. 

Doradztwo DZP obejmowało kompleksową obsługę prawną transakcji, w tym jej strukturyzację, przeprowadzenie badania due diligence, wsparcie w negocjacjach, a także przygotowanie dokumentacji transakcyjnej i zamknięcie transakcji.

Projekt realizował multidyscyplinarny zespół, który nadzorował Bartosz Marcinkowski i którego liderami byli Grzegorz Policht i Daria Dudek z Praktyki Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć oraz Marcin Kuliński. W zakresie prawa podatkowego klientowi doradzali Grzegorz Sprawka i Paweł Milewski, prawa pracy Zuzanna Gaczyńskaochrony środowiska Klaudia Skubiszak, nieruchomości Anna Okła-Woźniak i Julia Łysik, prawa własności intelektualnej Martyna Gruszka i Michał Nita, a w zakresie ochrony danych osobowych Mateusz Jankowski.

Bądź na bieżąco z DZP