Domański Zakrzewski Palinka

Aktualności

Polecamy Państwa uwadze raport wydany przez Instytut Mikromakro pt. "Rynek dronów w Polsce. Świt w dolinie śmierci". Autorami jednego z artykułów w raporcie - "Drony jako część Przemysłu 4.0." są Aleksandra Auleytner i Wojciech Dziomdziora. W swoim tekście udowadniają, że drony są jednym z elementów nowoczesnej gospodarki oraz wskazują na główne wyzwania prawne, które stoją przed tym rynkiem.

Na rynku ukazało się właśnie nowe - czwarte już - wydanie publikacji z serii "Duże Komentarze Becka" - "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz", której współautorem jest Piotr Gołaszewski, Associate związany z Praktyką Nieruchomości w kancelarii DZP.

Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została przyjęta w poczet członków Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska. Głęboko wierzymy w korzystną dla obu stron współpracę w dążeniu do osiągnięcia wspólnego celu, jakim jest przede wszystkim działanie na rzecz stabilnego rozwoju energetyki oraz ochrony środowiska.

UN Global Compact jest największą na świecie inicjatywą ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju. Od momentu inauguracji w 2000 roku przez Sekretarza Generalnego ONZ Kofi Annana, do Inicjatywy przystąpiło już ponad 12 000 członków ze 145 krajów. Z przyjemnością informujemy, że od 2016 roku kancelaria DZP jest członkiem tej organizacji.

Startujemy z nowym blogiem tworzonym przez naszych prawników - DZP Compliance Blog. Tym razem skupimy się na skutecznych systemach compliance i przeciwdziałaniu korupcji.

16 listopada w naszej kancelarii odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Założycielskiej Inicjatywy Dronowej. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele kilkunastu podmiotów działających na rynku pojazdów bezzałogowych, jak również reprezentanci strony publicznej.

10 lat temu z myślą o klientach hiszpańskojęzycznych rozwijających swój biznes w różnych sektorach polskiej gospodarki, jak również o rodzimych przedsiębiorcach inwestujących w Hiszpanii i w krajach Ameryki Łacińskiej, utworzyliśmy w naszej kancelarii Spanish Desk. Ostatnie 10 lat to dla nas okres intensywnej pracy, ale przede wszystkim zbierania bardzo ciekawych doświadczeń i poznawania niezwykłych ludzi. Wspólnie z naszymi klientami współtworzyliśmy ich małe i duże sukcesy.

Eksperci z kancelarii DZP doradzają spółce Warbud SA przy adaptacji XVII-wiecznego Pałacu Paców w Wilnie na nową siedzibę Ambasady RP na Litwie. Wileński Pałac Paców jest własnością państwa polskiego od 2007 roku, a w styczniu br. został rozstrzygnięty przetarg na kompleksową modernizację i adaptację zabytkowego budynku, którego zwycięzcą zostało polsko-litewskie konsorcjum w składzie: Warbud SA (lider) oraz UAB Lakaja. Wartość kontraktu to ponad 11 mln EUR.

Z przyjemnością informujemy, że z początkiem października do zespołu kancelarii DZP na stanowisko Counsel dołączył Krzysztof Krak, który specjalizuje się w zakresie rozwiązań compliance oraz systemów przeciwdziałania korupcji i nadużyciom. Krzysztof Krak jest doświadczonym ekspertem w zakresie wdrażania rozwiązań analitycznych w obszarze organizacyjnym, szkoleniowym i informatycznym.

20 października nasza kancelaria podpisała porozumienie z firmą Microsoft. Celem naszej współpracy jest zapewnienie kompleksowego wsparcia start-upom z sektora ochrony zdrowia.

5 października 2016 r. NSA wydał wyrok, którym udało się doprowadzić do korzystnej dla pacjentów, prokonstytucyjnej wykładni ustawy refundacyjnej a tym samym przełamać dotychczasową linię orzeczniczą NSA w tego typu sprawach. Wyrok jest prawomocny.

Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar, powołał Komisję Ekspertów ds. Zdrowia i zaprosił do udziału w jej pracach lekarzy i specjalistów zajmujących się tematyką funkcjonowania systemu ochrony zdrowia. Dr Tomasz Zalasiński, Counsel w Praktyce Life Sciences naszej kancelarii, został współprzewodniczącym Komisji. Zadaniem Komisji będzie usprawnienie funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce poprzez rozwiązanie najpilniejszych problemów.

Miło nam poinformować, że Wojciech Dziomdziora, Counsel w Praktyce IP&TMT naszej kancelarii, został wybrany Przewodniczącym Grupy Roboczej ds. ram prawnych funkcjonowania Przemysłu 4.0, powołanej przy Ministerstwie Rozwoju.

Z przyjemnością informujemy, że 12 września Michał Przychoda otrzymał z rąk Wicepremiera i Ministra Rozwoju - Mateusza Morawieckiego, nominację na członka Zespołu do opracowania rekomendacji w zakresie projektu przepisów regulujących prostą spółkę akcyjną.

26. edycja Forum Ekonomicznego w Krynicy była dla naszej kancelarii satysfakcjonująca nie tylko pod względem ilości paneli, które w tym roku przygotowaliśmy (wystąpiliśmy w 4 panelach, z których trzy moderowaliśmy), ale także pod kątem poruszanych przez nas tematów. Uczestniczyliśmy w wielu owocnych dyskusjach zarówno z panelistami, jak i uczestnikami Forum, za co serdecznie wszystkim dziękujemy!

Z przyjemnością informujemy, że 7 lipca Magdalena Zabłocka oraz Wojciech Hartung zostali powołani na członków grupy roboczej utworzonej przez Ministerstwo Rozwoju w celu przeglądu prawa dotyczącego partnerstwa publiczno-prywatnego oraz opracowania polityki Rządu w tym zakresie.

Z przyjemnością informujemy, że praca doktorska naszego eksperta, dr. Marcina Romanowicza z Uniwersytetu Warszawskiego, uznana została za najlepszą pracę doktorską w tegorocznej edycji konkursu "Państwa i Prawa". Tematem rozprawy doktorskiej naszego kolegi była: "Kognitywna teoria wykładni prawa".

Miło nam poinformować, że 1 lipca do grona Partnerów kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, dołączyli Michał Czarnuch i Tomasz Kaczyński, od lat związani z Praktyką Life Sciences.

20 czerwca dziennik Rzeczpospolita ogłosił wyniki 10. edycji Rankingu Firm Doradztwa Podatkowego. Po raz pierwszy Kapituła Rankingu przyznała wyróżnienia w 3 kategoriach: wygranych przed sądami, prestiżowych transakcji oraz innowacyjnych rozwiązań.

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza sprawa – wyrok NSA z 29 września 2015 r. (II FSK 3173/12) dot. opodatkowania profesjonalnych sportowców, została wyróżniona przez Kapitułę w kategorii "wyroki sądowe". Według Redakcji, kategoria ta honoruje wyroki mające przełomowe znaczenie dla podatników, których skutkiem jest zwiększenie ich ochrony w relacjach z organami podatkowymi.

Z przyjemnością informujemy, że w ramach rozwoju współpracy z klientami z Włoch, do zespołu DZP dołączył Alfio Mancani, prawnik doradzający zagranicznym inwestorom zainteresowanym działalnością gospodarczą w Polsce.