Domański Zakrzewski Palinka

Aktualności

Na rynku coraz wyraźniej widać potrzebę wdrażania przez organizacje zewnętrznych systemów obsługi zgłoszeń nieprawidłowości (systemy whistleblowing dla sygnalistów). Obowiązek ich posiadania i utrzymywania mają m.in. firmy z sektora finansowego. Zapowiedzi Ministerstwa Sprawiedliwości i UOKiK wskazują, że za chwilę powstanie regulacja, która może nałożyć taki obowiązek na szerszy krąg podmiotów.

Z przyjemnością informujemy, że w ramach Praktyki Postępowań Spornych DZP wyodrębniliśmy Zespół Prawa Karnego. Pracami zespołu kieruje dr Hanna Gajewska-Kraczkowska, która wraz z Rafałem Karbowniczkiem, który dołączył do nas w maju, i Agnieszką Żebrowską, zajmować się będzie doradztwem prawnym w dziedzinie postępowań karno-gospodarczych (white-collar crime, czyli przestępstwa "białych kołnierzyków").

Tegoroczna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach była dla naszej kancelarii bardzo satysfakcjonująca. Ponownie mieliśmy okazję współtworzyć wydarzenie, które jest istotne dla rozwoju polskiej gospodarki i daje impulsy do nowych projektów biznesowych. Uczestniczyliśmy w wielu owocnych dyskusjach zarówno z panelistami, jak i uczestnikami Kongresu.

Do Zespołu Prawa Żywnościowego naszej kancelarii, na stanowisko Counsel, dołączyła Monika Zagrajek - specjalistka w zakresie prawa żywnościowego ze szczególnym uwzględnieniem aspektów związanych z suplementami diety, żywnością wzbogacaną oraz żywnością specjalnego przeznaczenia.

20 kwietnia dziennik Rzeczpospolita po raz kolejny nagrodził największe i najlepsze kancelarie prawnicze. Z przyjemnością informujemy, że nasza kancelaria ponownie znalazła się w ścisłej czołówce rankingu zajmując 2. miejsce w kategorii ogólnej liczby prawników pracujących w firmie oraz 3. miejsce pod względem liczby adwokatów i radców prawnych.

Serdecznie polecamy najnowszą książkę wydaną przez Instytut Biznesu Rodzinnego, której mamy przyjemność być patronem i współautorem. "Narodziny Firmy Rodzinnej" to kompendium wiedzy na temat operujących w Polsce firm rodzinnych i sukcesji. Redaktorzy opracowania - Adrianna Lewandowska (IBR), Piotr Andrzejczak (DZP) i Maciej Stradomski (CMT Advisory) - skupili wokół siebie zespół ekspertów z dziedziny prawa, finansów, psychologii i doradztwa strategicznego.

Właśnie ukazała się nowa edycja publikacji i rankingu Legal 500 EMEA. Mamy przyjemność poinformować, że DZP jest liderem w kategoriach: Public Law i Dispute Resolution, a jako Leading Individuals zostali wskazani - Julita Zimoch-Tuchołka w kategorii Insurance i Paweł Grzejszczak w kategorii Energy and natural resources. Rafał Hajduk, który dołączył do zespołu naszej kancelarii z początkiem kwietnia, jest także rekomendowany jako Leading Individual. 

Niezwykle miło nam poinformować, że 11 kwietnia Wojciech Hartung, Counsel w Praktyce Infrastruktury i Energetyki, uzyskał tytuł doktora nauk prawnych. Wojciech obronił z wyróżnieniem pracę doktorską pt. "Samodzielność podstawowej jednostki samorządu terytorialnego w organizacji i świadczeniu usług komunalnych z perspektywy prawa europejskiego oraz krajowego porządku prawnego". 

Właśnie ukazała się rozszerzona, czyli europejska, część rankingu Chambers and Partners. Uzupełnieniem opublikowanych w marcu wyników Global Guide, jest Europe Guide, gdzie zarówno kancelaria DZP, jak i nasi eksperci zostali ponownie wyróżnieni.

Z przyjemnością informujemy, iż DZP zostało partnerem merytorycznym Akademii Leona Koźmińskiego w ramach nowej specjalizacji studiów "Innovation Management", która została uruchomiona w semestrze letnim 2017 w Katedrze Zarządzania. Jest to specjalizacja dla studentów polskich i zagranicznych, na magisterskich studiach stacjonarnych oraz niestacjonarnych, a zajęcia są prowadzone w języku angielskim.

Miło nam poinformować, iż z początkiem kwietnia do grona Partnerów naszej kancelarii dołączył Rafał Hajduk. Rafał będzie kierował zespołem doradztwa dla sektora energetycznego, który działa w ramach Praktyki Infrastruktury i Energetyki prowadzonej przez Marcina Krakowiaka. Wraz z Rafałem do Praktyki dołączył Grzegorz Filipowicz, Senior Associate, a także prawnicy na stanowisku Associate: Natalia Jankowska, Anna Konopka oraz Mateusz Koszel. Nowi członkowie zespołu łączą siły z Partnerem Pawłem Grzejszczakiem, uznanym ekspertem w zakresie doradztwa prawnego dla sektora energetycznego.

Wczoraj wieczorem Polityka Insight ogłosiła wyniki drugiej edycji Rankingu kancelarii regulacyjnych 2017. Miło nam poinformować, że nasza kancelaria została wyróżnia w 5 spośród 6 kategorii.

W związku z podjętą w listopadzie Inicjatywą, 22 marca w naszej kancelarii odbyło się spotkanie założycielskie związku pracodawców – Polska Izba Systemów Bezzałogowych. Członkami organizacji zostało kilkanaście podmiotów działających na rynku pojazdów bezzałogowych.

Z przyjemnością informujemy, że w opublikowanym wczoraj rankingu Chambers Global: The World's Leading Lawyers for Business kancelaria DZP oraz nasi eksperci zostali ponownie rekomendowani. Jak co roku kryteriami oceny prawników były przede wszystkim zrealizowane projekty oraz profesjonalne podejście do klienta, którego opinia jest najistotniejszym czynnikiem.

Za nami 2. edycja Kongresu Wyzwań Zdrowotnych - Health Challenges Congress, której, tak jak w ubiegłym roku, byliśmy partnerem. Cieszymy się, że ponownie mogliśmy merytorycznie wspierać największą, wieloaspektową debatę o ochronie zdrowia w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Mieliśmy okazję spotkać się z wieloma wybitnymi specjalistami ze środowiska medycznego, sektora publicznego oraz przedstawicielami firm prywatnych. Liczymy, że liczne dyskusje z panelistmi, jak i uczestnikami HCC, będą impulsem do nowych inicjatyw w systemie opieki zdrowotnej.

RODO będzie stosowane od 25 maja 2018 r. 

Od tego momentu przetwarzanie danych przejdzie na całkowicie inny poziom ryzyka, a jego zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych osobowych stanie się jeszcze bardziej istotna dla przedsiębiorstw. Pozostaje więc coraz mniej czasu na dostosowanie systemów IT, procedur wewnętrznych i przeszkolenie pracowników.

Z przyjemnością informujemy, iż 6 marca Wojciech Hartung otrzymał z rąk Wicepremiera i Ministra Rozwoju i Finansów - Mateusza Morawieckiego, nominację na członka Rady Zamówień Publicznych. Rada jest organem opiniodawczo-doradczym Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

W raporcie Banku Światowego pt. "Enabling the Business of Agriculture 2017" nasi prawnicy z Praktyki Infrastruktury i Energetyki zostali wyróżnieni jako eksperci w zakresie regulacji prawa wodnego i jego oddziaływania na sektor rolny.

Miło nam poinformować, że od 2017 roku nasza kancelaria jest partnerem prawnym Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nasza współpraca opiera się na doradztwie prawnym i podatkowym w zakresie bieżącej działalności Muzeum, jak również dotyczy wsparcia prawnego w realizacji wystaw czasowych, zakupów kolekcji, działalności wydawniczej i współpracy międzynarodowej.

Grzegorz Domański cz b

Z głębokim żalem informujemy o śmierci dr. hab. Grzegorza Domańskiego. 11 lutego odszedł nasz wspólnik, przyjaciel, mistrz, człowiek wielu wyjątkowych zalet i talentów, a nade wszystko człowiek dobry i ciepły.

Wśród wielu rzeczy i dzieł, które Grzegorz po sobie pozostawił, jest także kancelaria Domański Zakrzewski Palinka, którą współtworzył i która z dumą zachowa Jego nazwisko w swojej nazwie.

Partnerzy DZP