Jak pracuje mój partner prawny?

Aktualności.

DZP | Future wspiera startupy z Gruzji i Armenii

12.11.2021

W ramach DZP | Future wspieramy także zagraniczne startupy. W ostatnim czasie grono ekspertów z naszej kancelarii wzięło udział w inicjatywach wspierających innowacyjne firmy z Armenii i Gruzji. Celem spotkań było pokazanie, że polski ekosystem biznesowy jest optymalnym miejscem do rozpoczęcia ekspansji na rynki UE.

W Erywaniu na konferencji 15 października zorganizowanej przez Ambasadę RP w Armenii – „Możliwości biznesowe i inwestycyjne w ekosystemie startupowym Polski i Armenii" – specjaliści m.in. z ISTC Foundation, CyHub Armenia, Giełdy Papierów Wartościowych oraz Startup HUB Poland i DZP dzielili się z ormiańskimi startupami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi rozwoju biznesu. Celem wydarzenia było zachęcenie kreatywnych młodych Polaków i Ormian do współpracy poprzez budowanie sieci partnerów w obu krajach. W spotkaniu uczestniczyły m.in. startupy, zespoły B+R, inwestorzy, przedstawiciele instytucji finansowych oraz eksperci prawni i podatkowi, którzy w trakcie dyskusji omawiali zasady funkcjonowania ekosystemów startupowych, w tym preferencji dla firm z obszaru innowacji.

W panelu poświęconym regulacyjnym aspektom działalności startupów udział wziął Grzegorz Sprawka z Praktyki Podatkowej. Tłumaczył on przedsiębiorcom, z jakich ulg i zwolnień podatkowych można skorzystać obecnie w Polsce zakładając nową działalność lub rozwijając istniejącą już firmę. Oprócz tego wskazał, jakie branże są teraz najchętniej wybierane i które z nich dają obiecujące szanse na odniesienie sukcesu.

Podczas boot campu 2-5 listopada w Warszawie, w ramach projektu „Wzrost konkurencyjności gruzińskich regionów i rozwój przedsiębiorczości” realizowanego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości wspólnie z Gruzińską Agencją ds. Technologii i Innowacyjności, spotkaliśmy się z 12 wyróżniającymi się gruzińskimi startupami reprezentującymi sektor IT/ICT. Przedstawiciele startupów zadawali wiele pytań dotyczących promocji, możliwości uzyskania dofinansowania, rozwiązań prawnych. Podczas licznych spotkań i warsztatów, wymieniali się doświadczeniami oraz mogli liczyć na porady i propozycje konkretnych rozwiązań biznesowych od ekspertów. Nasi prawnicy zaangażowani w projekt DZP | Future: lider projektu, Maciej Zajda wraz z Katarzyną Biardą z Praktyki Rynków Kapitałowych i Instytucji Finansowych oraz Łukasz Górzny z Praktyki Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych rozmawiali z uczestnikami o standardach i regulacjach dotyczących inwestycji i zatrudnienia w Polsce, będącymi jednymi z formalnych podstaw właściwego prowadzenia startupu.

Bądź na bieżąco z DZP