Czy rozwiążę najbardziej skomplikowane problemy?

Różnorodne praktyki. Jedna analiza. Twoje rozwiązanie.

Sprawy arbitrażowe

Reprezentujemy korporacje, władze i przedsiębiorstwa państwowe zarówno w postępowaniach przed arbitrażem instytucjonalnym, jak i prowadzonych na zasadzie ad hoc.

DZP występuje m.in. jako pełnomocnik w sprawach inwestycyjnych przed Trybunałami Arbitrażowymi w Zurychu, Brukseli i Paryżu. Działamy też jako pełnomocnik w krajowych i międzynarodowych sporach korporacyjnych, m.in. przed Trybunałami w Wiedniu i Paryżu na podstawie różnych regulaminów (ICC, UNCITRAL). Wielu członków Praktyki Postępowań Spornych jest też uznanymi arbitrami, tak w krajowych jak i międzynarodowych Trybunałach (np. Paryż, Wiedeń).

Nasze usługi obejmują m.in. prowadzenie:

  • krajowych postępowań arbitrażowych,
  • międzynarodowego arbitrażu handlowego,
  • międzynarodowego traktatowego arbitrażu inwestycyjnego.

artykuły powiązane

Waloryzacja kontraktów budowlanych.

Publikacja | 04.03.2019 Rysujący się scenariusz potencjalnej fali upadłości w budownictwie sprawia, że waloryzacja nierentownych kontraktów pozostaje źródłem niekończących się dyskusji.

cały tekst

V edycja Konferencji Arbitrażowej

Konferencja | 22.11.2018 W dniach 22-23 listopada odbędzie się konferencja pt. "Waloryzacja i nadzwyczajna zmiana stosunków – spory o zmianę wynagrodzenia”. Tematyka wiąże się z aktualną sytuacją na rynku budowlanym.

cały tekst

Legal 500 EMEA 2018 rekomenduje DZP

Aktualność | 12.04.2018 Ukazała się nowa edycja Legal 500 EMEA. DZP jest liderem w kategoriach: Public Law, Energy&natural resources i Dispute Resolution. Nasi eksperci również zostali wyróżnieni.

cały tekst

Józef Palinka o zmianach w procesie sądowym

Publikacja | 04.05.2017 W czwartkowym programie #RZECZoPRAWIE gościem Ewy Usowicz był Józef Palinka, Szef Praktyki Postępowań Spornych, który opowiadał o zasadach, jakie rządzą procesem sądowym.

cały tekst

Europejskie Centrum Arbitrażu - Akademia Arbitrażu 2016/2017

Konferencja | 14.03.2017 14 marca odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Arbitrażu, które organizowane jest przez European Centre of Arbitration (ECA) we współpracy z wiodącymi kancelariami i prawnikami.

cały tekst

Rekordowe odszkodowanie dla PKP Intercity od dostawcy Pendolino

DZP doradza | 12.12.2016 Reprezentowaliśmy PKP Intercity w sporze dot. zapłaty kary umownej przez Alstom z tytułu opóźnienia w dostawie pociągów Pendolino. Sąd zasądził na rzecz PKP Intercity 42,3 mln EUR z odsetkami.

cały tekst

Relacja z panelu: Sąd lepszy niż mediacja

Publikacja | 09.09.2016 Nie tyle sądy, ile sędziowie ostatnio goszczą na medialnych czołówkach. Relacja z panelu "Polskie sądownictwo w oczach przedsiębiorców" na Forum Ekonomicznym w Krynicy.

cały tekst

Przyspieszyć orzecznictwo - relacja z panelu na Forum w Krynicy

Publikacja | 08.09.2016 Największą uciążliwością dla przedsiębiorców jest przewlekłość postępowania w polskich sądach i kłopoty z biegłymi. Wiceminister sprawiedliwości zapowiada zmiany.

cały tekst

Arbitraż inwestycyjny wygrany przed sądem w Hadze

DZP doradza | 01.07.2016 Wraz z Prokuratorią Generalną Skarbu Państwa reprezentowaliśmy Rzeczpospolitą Polską przed Stałym Trybunałem Arbitrażowym w Hadze w sprawie z powództwa inwestorów norweskich.

cały tekst

Final 5. Konkursu Arbitrażowego Lewiatan już za 2 tygodnie

Aktualność | 02.06.2016 16 i 17 czerwca odbędą się finały Konkursu Arbitrażowego. Spotkanie organizuje Sąd Arbitrażowy Lewiatan i Young Arbitration Practitioners in Poland, a DZP po raz trzeci wspiera to wydarzenie.

cały tekst

IV Polski Kongres Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu

Konferencja | 18.05.2016 18 maja odbędzie sie 4. edycja Polskiego Kongresu Sporów Sądowych, Mediacji i Arbitrażu. Organizatorem tego wydarzenia jest Instytut Allerhanda, a nasza kancelaria jest Partnerem.

cały tekst

Ważne orzeczenie Sądu Najwyższego

DZP doradza | 24.02.2016 Zakończyliśmy z powodzeniem trwające ponad 6 lat postępowanie o uchylenie wyroku Sądu Arbitrażowego przy KIG w Warszawie wydanego w sprawie pomiędzy Taifun Real sp. z o.o. a Exatel SA.

cały tekst

Europejskie Centrum Arbitrażu - Akademia Arbitrażu 2015/2016

Konferencja | 23.02.2016 23 lutego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Arbitrażu, organizowanej przez ECA - niezależną organizację społeczną, prowadzącą działalność związaną z tematyką mediacji.

cały tekst

Ugoda w sprawie trasy tramwajowej w Poznaniu przy wsparciu DZP

DZP doradza | 29.01.2016 Doradzali Konsorcjum w składzie PORR Polska Infrastructure SA, ZUE SA oraz Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA w sporze z Miastem Poznań - ZTM oraz spółką Poznańskie Inwestycje Miejskie.

cały tekst

Success fee dla spółek z grupy Uriel Inversiones

DZP doradza | 15.01.2016 Reprezentowaliśmy dwie spółki należące do hiszpańskiej grupy kapitałowej Uriel Inversiones w sporze dotyczącym zapłaty dodatkowego wynagrodzenia. Sprawa zakończyła się sukcesem naszego klienta.

cały tekst

4. edycja Konkursu Arbitrażowego Lewiatan

Aktualność | 05.05.2015 7 maja będziemy gospodarzem Konkursu Arbitrażowego Lewiatan. Organizatorem spotkania jest Sąd Arbitrażowy Lewiatan, a DZP, już po raz drugi, jest "Kancelarią wspierającą" to wydarzenie.

cały tekst

Krzysztof Zakrzewski powołany do Rady Arbitrażowej SA przy KIG

Aktualność | 19.12.2014 18 grudnia Krzysztof Zakrzewski, został powołany w skład Rady Arbitrażowej Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej na kadencję obejmującą lata 2015-2018.

cały tekst

Paweł Paradowski dołącza do grona partnerów DZP

Aktualność | 01.07.2014 Partnerzy kancelarii Domański Zakrzewski Palinka mają przyjemność poinformować, że 1 lipca do ich grona dołączył Paweł Paradowski (Praktyka Postępowań Spornych).

cały tekst

Czteroletni spór arbitrażowy rozstrzygnięty na korzyść Rzeczypospolitej Polskiej

DZP doradza | 05.09.2012 5 września br. trybunał arbitrażowy ad hoc w postępowaniu administrowanym przez Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze oddalił w całości pozew spółki TRACO Deutsche Travertin Werke GmbH wytoczony przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Sprawa była prowadzona przez Prokuratorię Generalną Skarbu Państwa, a w postępowaniu arbitrażowym Rzeczpospolita Polska była reprezentowana przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka. Roszczenia niemieckiego inwestora dotyczyły prywatyzacji Przedsiębiorstwa Kamienia Budowlanego w Radkowie.

cały tekst

Polski arbitraż kompleksowo opisany w nowej publikacji SA KIG

Aktualność | 25.01.2012 Paweł Lewandowski i Marek Świątkowski współpracowali z Sądem Arbitrażowym przy KIG przy przygotowaniu opracowania dot. polskiego arbitrażu pt. "Arbitration in Poland".

cały tekst

Investment Treaty Arbitration

Publikacja | 30.08.2011 Significant changes in the area of international arbitration concerning the protection of foreign investments which have taken place during the last 30−40 years have influenced arbitration in Poland.

cały tekst

Arbitration Agreement

Publikacja | 30.08.2011 It is understandable that the power of an arbitral tribunal to resolve disputes must result from the intention of the parties. In this respect Polish Code of Civil Procedure follows general global rules.

cały tekst

Jeden przeciw państwu

Publikacja | 19.02.2010 Z Julitą Zimoch-Tuchołką, radcą prawnym, partnerem kancelarii Domański Zakrzewski Palinka, pełnomocnikiem strony polskiej w sporze arbitrażowym wytoczonym przez spółkę Nordzucker AG, rozmawiała Barbara Barysz

cały tekst

Wyrok końcowy w sporze z Nordzucker

DZP doradza | 11.12.2009 Międzynarodowy trybunał arbitrażowy, powołany na podstawie polsko-niemieckiego traktatu o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji, wydał 23 listopada wyrok końcowy w sporze wytoczonym Polsce przez Nordzucker AG.

cały tekst