Jeżeli poniższa wiadomość nie wyświetla się poprawnie, kliknij tutaj

safe  
 

Alert prawny | Ochrona Danych Osobowych | 15.02.2016

Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy poinformować, że na początku lutego Komisja Europejska oraz Stany Zjednoczone ogłosiły wypracowanie nowych ram współpracy w ramach transatlantyckiego przepływu danych osobowych pomiędzy UE a USA.

The EU-US Privacy Shield czyli nowe rozwiązanie, które ma zastąpić certyfikat Safe Harbor, ma na celu zwiększenie ochrony danych osobowych w aspektach będących przedmiotem wyroku TSUE z dnia 6 października 2015 r. w sprawie Max Schrems m.in. dostępu służb amerykańskich do danych osobowych obywateli UE.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Komisję Europejską nowy układ pomiędzy EU a USA przewiduje m.in. stworzenie wyraźnych gwarancji i zobowiązań w zakresie przejrzystości działania rządu amerykańskiego w zakresie dostępu do danych osobowych Europejczyków, zwiększenie obowiązków w zakresie przetwarzania danych i ochrony praw podmiotów danych, w odniesieniu do amerykańskich firm importujących dane osobowe z UE, wzmocnienie ochrony praw obywateli UE wraz z zagwarantowaniem im procedury umożliwiającej składanie skarg na sposób przetwarzania ich danych osobowych.

Zgodnie z uzyskanymi informacjami draft decyzji zostanie przygotowany w przeciągu kilku następnych tygodni.

O pozostałych szczegółach będziemy Państwa informować na bieżąco.

Bartosz Marcinkowski
Partner 

 

KONTAKT

Domański Zakrzewski Palinka
Rondo ONZ 1 | 00-124 Warszawa
T: +48 22 557 76 00
www.dzp.pl

p p

Bartosz Marcinkowski | Partner

E: bartosz.marcinkowski@dzp.pl
T: 0048 22 557 76 17

 

 

Państwa adres e-mail znajduje się w bazie osób, do których wysyłamy informacje o naszej działalności oraz alerty prawne. Jeśli nie chcą Państwo otrzymywać w przyszłości podobnych informacji, prosimy o wysłanie wiadomości "Nie wyrażam zgody" na adres mailing@dzp.pl