Zielona herbata. Nadchodzą zmiany w przepisach dotyczących maksymalnych poziomów, znakowania i urzędowej kontroli.

Zielona herbata jest popularnym składnikiem żywności, w tym napojów i suplementów diety. W produkcji wykorzystywane są preparaty różniące się stopniem przetworzenia oraz składem. W 2015 r. Komisja Europejska rozpoczęła procedurę oceny zielonej herbaty, po tym jak Norwegia, Szwecja i Dania wyraziły formalne obawy odnośnie bezpieczeństwa niektórych rodzajów ekstraktów dodawanych do żywności w związku z podejrzeniami działania hepatotoksycznego.

Obawy Norwegii, Szwecji i Danii zostały potwierdzone przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w opinii z 14 marca 2018 r. W ubiegłym roku Komisja Europejska przedstawiła projekt regulacji zmieniającej załącznik III do rozporządzenia 1925/2006, ograniczając stosowanie ekstraktów z zielonej herbaty zawierających EGCG i obejmując je kontrolą.

Obecnie oczekujemy na opinię Stałego Komitetu ds. Roślin Zwierząt Żywności i Pasz (PAFF Committee). To ważny etap konsultacji wspomnianego projektu rozporządzenia Komisji Europejskiej. Zgodnie z treścią dostępnego projektu planowane są następujące zmiany:

1. Ograniczenie stosowania ekstraktów z zielonej herbaty (tłumaczenie własne)

Ograniczeniom będą podlegały ekstrakty z zielonej herbaty zawierające gallusan epigallokatechiny (EGCG) przeznaczone do stosowania w żywności z uwzględnieniem napojów i suplementów diety zdefiniowanych w Dyrektywie 2002/46/WE, z tym zastrzeżeniem, że ograniczenie nie dotyczy tradycyjnych naparów z zielonej herbaty oraz napojów w formie skoncentrowanej, ekwiwalentnych w składzie do tradycyjnych naparów z herbaty, które wymagają przywrócenia do stanu pierwotnego (zawierających co najmniej 0,12 g suchej masy ekstraktu z herbaty w 100 ml).

Warunkiem stosowania ekstraktów z zielonej herbaty zawierających EGCG będzie to, by pojedyncza porcja żywności lub suplementu diety przeznaczona do spożycia w ciągu dnia nie zawierała więcej niż 800 mg EGCG.

Planowane są także zmiany w etykietowaniu. Oznakowanie będzie musiało zawierać informację w sprawie maksymalnej liczby porcji produktu, przeznaczonych do spożycia w ciągu dnia oraz ostrzeżenia o niespożywaniu EGCG w ilościach równych bądź wyższych niż 800 mg dziennie. W oznakowaniu będzie trzeba podać informację o zawartości katechin i proporcji EGCG w przeliczeniu na porcję produktu, a także podać stosowne ostrzeżenia.

2. Objęcie kontrolą ekstraktów z zielonej herbaty

W ciągu czterech lat od daty włączenia ekstraktów z zielonej herbaty do części C Załącznika III rozporządzenia 1925/2006 zostanie podjęta decyzja, czy stosowanie tych substancji będzie ogólnie dozwolone, czy też zostaną zakazane lub ograniczone.

W tym okresie przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym mogą w każdym momencie przedłożyć do oceny przez EFSA dokumentację z danymi naukowymi wykazującymi, że ekstrakty z zielonej herbaty zawierające EGCG mogą być bezpiecznie stosowane w żywności.

Podejmując aktywności w tym zakresie należy pamiętać o nowych zasadach dotyczących przejrzystości analizy ryzyka w Unii Europejskiej, w tym m.in. o obowiązku rejestrowania aktywności badawczych prowadzonych na potrzeby wniosków kierowanych do Komisji Europejskiej.

Obowiązujące przepisy już teraz stanowią, że w przypadku dodawania do żywności „innych substancji” (innych niż witaminy lub składniki mineralne, posiadających wartość odżywczą lub oddziałujących na fizjologię), przedsiębiorcy działający na rynku spożywczym są odpowiedzialni za bezpieczeństwo produktów wprowadzanych na rynek.

Ocena możliwości zastosowania określonej substancji w żywności to złożony proces wymagający znajomości różnych zagadnień prawnych. Stosowanie ekstraktów z zielonej herbaty (np. w suplementach diety) już dziś podlega ograniczeniom w niektórych państwach członkowskich UE, w tym również w Polsce.

 

Dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości pozostajemy do Państwa dyspozycji.

Jeden komentarz

  1. Dzień dobry,
    czyli w przypadku tych wytycznych , produkty takie jak zielona herbata liściasta nie podlegają tym regulacjom?
    Podlegają np. suplementy diety z ekstraktem zielonej herbaty, napoje typu herbata mrożona z zieloną herbatą itp?

Komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *